Listopad 2017

Prý jsem ta nevděčná a nejhorší dcera...

30. listopadu 2017 v 17:57 | jsemucitelka |  Z deníku začínající učitelky
Jsem strašně naštvaná a jediné, co mi asi pomůže, je se z toho vypsat. Protože mi teď stejně nezbývá nic jiného, než čekat. Opravdu jsem tak nevděčné a rozmazlené dítě? Opravdu jsem zlá holka, co chce vystěhovat svoji matku z bytu?!? Mám já tyhle stresy před Vánoci za potřebí? Abych vás tedy uvedla do problému a vysvětlila vám, jak se věci mají, tak čtěte, pak třeba sami posuďte, jestli jsem blázen já nebo moje matka.

Vždycky jsem byla ve škole spíš ten šprt, co se učí a chce mít nejlepší výsledky, základní školu jsem prošla se samými jedničkami a moje aspirační úroveň dosahovala poměrně vysoko. Po základní škole jsem si našla dlouhodobý vztah, ve kterém jsem spořádaně byla skoro 8 let. Během toho jsem stihla vystudovat gymnázium, navštěvovala všechny možné i nemožné kroužky, účastnila se všelijakých olympiád a snažila jsem se být vždycky tou nejlepší. Doma jsem měla ve všem podporu. Po úspěšné maturitní zkoušce jsem se rozhodla studovat pedagogickou fakultu a na pět let jsem odjela do velkoměsta, abych mohla začít dělat něco, co mě bude bavit. A taky abych mohla, přiznejme si, užívat život na koleji a propařit týdny a víkendy, jako každý mladý člověk. Moje cíle byly spíše takové, že se do maloměsta už nevrátím, zůstanu pryč a začnu tam nový život.

Co vy a kooperativní práce?

30. listopadu 2017 v 17:04 | jsemucitelka
Pro opakování před testem jsem zvolila formu kooperativní práce. Každý z žáků se jistým dílem zapojil. Přesně měli rozdělené úkoly a po vytvoření plakátů na téma totalitní režimy museli svá díla prezentovat. :) Měla jsem z toho docela radost a takový nápad se mi zrodil během školení čtenářské gramostnosti v Pardubicích, kam jsem o víkendu zavítala. Zrovna jsem si upevňovali metodu brainstormingu a myšlenkových map. Mým cílem bylo pokusit se o myšlenkovou mapu, sice se nám ve všech směrech velmi nerozvinula, ale hlavním bodem byla totalita, od ní nacismus, komunismus a fašismus, poté se už žáci spíše uchylovali k volným asociaích, které je napadly k onomu režimu.

Učím na malé škole a deváťáků mám pouze 7, takže mi z toho vznikly jenom 2 plakáty, které jsem poté vyvěsila ve třídě.

#jsemucitelkaDějepisná olympiáda aneb, občas máte konečně ten fajn pocit, že ...

30. listopadu 2017 v 16:33 | jsemucitelka
... to co děláte, je to, co vás baví. Prvně jsem se angažovala ve školní dějepisné olympiádě, sama jsem si vytipovala pár aktivních osmáků a jednu šikovnou dívčinu z devátého ročníku. Téma vzhledem k výročí vzniku Československé republiky bylo poměrně jasné, takže v nevýhodě byli osmáci. Dala jsem jim i jednu společnou konzultaci, kdy jsme si projeli ty nejdůležitější momenty a zbytek byl na jejich samostudiu doma z učebnice. Ze 6 žáků se mi propsali do okresního kola dva, ale ostatní na tom nebyli také nejhůře. To jsem si konečně užívala ten pocit radosti z dobře vykonané práce. :)
Vzpomínám si moc dobře na sebe, jak jsem se vždycky ráda učastnila olympiád a vděčně jsem sbírala všechny diplomy a ocenění. Chtěla jsem tedy prvním třem udělat i diplom za školní kolo, ovšem ta celková radost nevydžela moc dlouho, protože se opět jako třída další den tak předváděli a nic nevěděli, že jsem opět dospěla do stavu, "Pane bože, kde to učim, ty děti nic neumí, tohle nikam nevede!"

#jsemucitelka


Josef II. a jeho vláda

30. listopadu 2017 v 16:19 | jsemucitelka |  Žákovské perly
Ten pocit, kdy si říkáš, že tohle je jedna z těch lehčích otázek a děti tě stejně překvapí.... :-D :-/ Snažila jsem se z něj u zkoušení vymáčknout alespoň něco, abych mu nemusela dát za 5. Když jsem ale zvolila takovou jednoduchou otázku po probrané látce, videu, obrázcích, prezentaci.... přijde odpověď Karel IV.

#kazdydenumiprekvapit

#jsemucitelka


Paní učitelko, nakreslíte mi něco...?

12. listopadu 2017 v 18:12 | jsemucitelka |  Z deníku začínající učitelky
Hned na začátku září při nástupu do nové školy jsem měla tu čest získat památníček jako první. Bohužel holčička asi netušila, jak to s tím volným časem je... Nemohla jsem se k tomu vůbec dokopat a neustále jsem kreslení odkládala. Dostala jsem se do fáze, kdy jsem trochu lhala, že mám památník doma na stole a již připravený. To už mě ale dohnalo k tomu, abych jednoho nedělního večera zasedla.

Pro inspiraci jsem otevřela i svůj památníček. To jsem raději neměla dělat. Jsem taková plačka a rozesmutní mě fakt všechno, takže jsem nakonec u prohlížení a vzpomínání strávila skoro další hodinu.

Je to hrozně zvláštní, jak se nyní ty role obrátily...


A jaký byl výsledek?

Volný víkend

12. listopadu 2017 v 17:45 | jsemucitelka |  Z deníku začínající učitelky
Bude víkend, to znamená 2 volné dny!

Jsi učitelka, vzpomínáš? Jeden den musíš opravovat a dělat přípravy!


Slovanští bohové

12. listopadu 2017 v 17:41 | jsemucitelka |  Žákovské perly
"Jak to ta paní učitelka říkala? Mám dojem, že jsme si mohli podle nějakého piva něco pamatovat."


Marie Terezie

12. listopadu 2017 v 17:34 | jsemucitelka |  Žákovské perly
Občas vás otázky osmáků dostanou do kolen.