Pár postřehů o tom, proč mě přes to všechno baví stále učit

10. dubna 2018 v 22:03 | jsemucitelka |  Z deníku začínající učitelky

Najdi to pozitivní!


Když se mě někdo z kamarádů zeptá na školu, dokážu si stěžovat na ty zlobivé děti hodiny. Do toho pak přijde diskuze na téma platy učitelů a je z toho debata v jednom ohni. Zítra mě čeká asi sté sezení s tím jedním problémovým žákem a jeho rodiči a vůbec se na to netěším, o to víc mě právě teď napadlo, trochu si udělat radost těmi momenty, které mi zvednou náladu a během kterých si říkám, že jsem na správném místě a dělám to, co mě baví.

Jak už jsem psala a jak většinou bývá zvykem, umím si dost často na to svoje povolání jenom stěžovat, ale co třeba taky najít nějakou světlou chvilku, kdy moje srdce plesá radostí a probouzí se ve vás takový ten pocit, "Jooooo, pojď mi! Povídej dál. Ještě mě víc pochval, vyprávěj, proč tě ty hodiny baví!" Během toho se snažíte zachovat naprosto klidnou tvář a přitom byste doslova poskočili metr vysoko.

Děti jsou dle mého názoru upřímné, někdy až moc, takže si dost vážím těch chvil, kdy mi pochválí hodiny. :)

......Tak, jen do toho, pochval se!!!!

Skočila bych, kdybych věděla, že si na těch mých podpadcích nerozbiju hubu

Deváťáci: "Paní učitelko, vezmeme si dvouhodinovku dějepisu! Vyprávějte, prosím! Nás ten dějepis baví. My nikdy takové hodiny neměli."

"Vy jste nikdy nehráli hry na dějepisu?" "Né, ona paní učitelka vždycky jenom přišla, sedla k učebnici, četla a potom jsme popsali strašně moc stránek. Tohle je super, kdy si dáme další timeline, domino...."

Kolegyně ve sborovně a její dcera - 7. třída
"Mami, když ta paní učitelka je tak dokonalá, já se toho zkoušení tak bojím, abych něco nespletla, ona má vždycky tak všechno připravený, dolazený a dokáže nám ty hodiny tak pěkně oživit, snaží se nám to dělat zajímavý a často do hodiny něco přinese."

8. třída - dle mého názoru dějepis v osmičce je docela nuda - samá revoluce atd...
"Paní učitelko, nás ten dějepis tak strašně baví, nééé, i ty revoluce, my minulý rok brali celou dobu Karla IV." "Ale, vy si vymýšlíte, to není možné." "Ale je, my vám přineseme sešit z dějepisu. Ty hodiny byly nuda."
"Paní učitelka se má vrátit z mateřské za 2 roky. To my už nestihneme. To je dobře, protože s vámi se alespoň něco naučíme."

6. třída
"Paní učitelko, to není možný, jak vy to děláte, že vám ty prezentace vždycky tak přesně vyjdou?! Máte je barevně slazený k tématu a na minutu přesně stihneme výklad, zápis, a zopakovat celou látku a akorát zvoní." .....
To je ta chvíle, kdy si říkáš, pane bože, oni si toho všimli a baví je to! Jsme prostě dobrá, moje večerní přípravy za to stály!!
"No, víš, Fando, já se doma připravuji a to učím prvním rokem. O to víc mám pak radost, když se doma připravíte na test i vy."

Dvojitý propadlík - (šestku nedal kvůli dějepisu)
"Paní učitelko, ty hodiny jsou úplně jiný! Co to bereme?! To je zajímavý! To jsme vůbec nedělali! Paní učitelka jenom přišla, přečetla kousek z učebnice a my si udělali tak 5 poznámek. Z vašich hodin si i něco pamatuju."

Možná to má smysl


A přesně pro tyhle chvíle, a že jich za ten rok moc není, mě baví učit. Nechci nijak pomlouvat kolegyně, co ten dějepis učily přede mnou, ale asi nebyly prostě takové nadšenkyně, já bych asi stejným stylem trpěla u přirodopisu nebo zeměpisu. Na druhou stranu musím podotknout, že jsme měli perfektní didaktickou přípravu. Teď jenom otevřu portfolio nápadů a nestíhám vybírat nejnovější metody a aktivity, protože bych nejraději chtěla stihnout všechno. Mám velkou spoustu pracovních listů, obrázků, prezentací, listin a do toho se občas po večerech přistihnu, jak myslím na větu naší didaktičky.

"Odcházíte-li na hodinu dějepisu pouze s učebnicí, okamžitě se vraťtě a vezměte cokoliv, co by hodinu jakkoliv ozvláštnilo! Mapu, artefakt, pomůcku, knížku, obrázek,....

Takže jsem pak schopná kvůli replice pražského groše obrátit byt vzhůru nohama, protože zítra učím Václava II. a tohle prostě musím po třídě poslat! Nebo jedeš na Bitvu u Sudoměře a pak se v kostýmu ženeš za představitelem Žižky a tvdíš mu, že jsi učitelka, že v pondělí učíš husitské bitva a že s ním prostě nutně potřebuješ fotku do prezentace.
A občas mi nosí obrázky, protože je baví moje hejty. :-D

#jsemucitelka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 A. A. | Web | 11. dubna 2018 v 23:06 | Reagovat

To je super článek! Jsem ráda, že kromě hromady medických blogů je tu i něco takhle zajímavého. :-)
Je fajn se na to podívat i z pohledu toho druhého, většina z nás to vidí jen jako žáci. Tohle mě docela motivovalo k tomu otevřít biologii a jít se konečně učit :D

2 jsemucitelka jsemucitelka | Web | 12. dubna 2018 v 16:09 | Reagovat

[1]: Děkuji za pochvalu. :)
Jsem ráda, že tě to alespoň motivovalo, protože to je přesně to, o co se já ve škole musím snažit. :-D Nějak ta smráďata motivovat. :-D Odměnou mi ale většinou je stejně zlobení. :-D Ale výjimky se taky najdou.
Neboj, maturu dáš levou zadní! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama