Chtěla být učitelkou....

24. května 2018 v 21:22 | jsemucitelka |  Z deníku začínající učitelky
Vím o sobě, že moje čtenářské chvilky už nejsou, co bývaly. Od nového roku si často říkám: "Chci víc číst." Bohužel se mi to v dnešní době sociálních sítí příliš nedaří. Kde jsou ty doby, kdy jsem četla měsíčně téměř deset knih a hltala jeden příběh za druhým…?

Jsem hrozně ráda, za ten projekt, který mi nabízí jednu příležitost za druhou. Z Malty jsem se vrátila před 14 dny, ale o tom zase někdy jindy. V rámci projektu čtenářské gramotnosti máme možnost si vybrat 10 knih na druhý stupeň a deset na první. Při posledním setkání jsme nemohly s kolegyní předat knihy jedné škole a během balení knih jsem narazila na jednu, která mě zaujala svým vzhledem a úvodním textem. Příběhy, jež připomínají hrůzy války v koncentračním táboře, mě vždycky pohltí. Jinak to nebylo ani tady.

Odpoledne se přihnala obrovská bouřka, zalezla jsem si po dlouhé době do peřin a vzala knížku do ruky. Přečetla jsem ji jedním dechem. Takže jsem probrečela odpoledne stejně tak, jak brečelo počasí při pohledu z okna. Příběh skutečného kufříku. Skutečné dívky.Fumiko Išioka
"Naše děti neměly možnost učit se o holocaustu, my se však domníváme, že je naší povinností seznámit se s ním, aby se už nikdy v budoucnu nikde na světě ta strašlivá tragédie neopakovala."


S touhle myšlenkou vybudovala v Japonsku Fumiko Išioko muzeum holocaustu a požádala Osvětim o zapůjčení nějakého skutečného předmětu. Prosby byly vyslyšeny. Poslali jí kufřík se jménem Hanna Brady. Příběh ve mně vyvolal silné emoce, protože na konci dubna tohoto roku jsem Osvětim skutečně navštívila a až nyní při čtení jsem si doopravdy uvědomovala pocity, které asi mohli Židé zažívat. Stála jsem na tom místě, odkud Židé okamžitě po příjezdu šli na smrt. Šla jsem kousek té cesty a nyní jsem četla skutečný příběh dívky, kterou potkal přesně takový osud. Seděla jsem na lavičce v Auschwitz-Birkenau vedle zničených plynových komor a chvíli v tichosti přemýšlela. Nyní jsem to měla v živé představě, jak tam asi Hana kráčí…

"Chtěla být učitelkou…"

Ne, blbost, nemohla jsem se do ní vcítit. Určitě musela prožívat mnohem hrůznější věci, které si neumím ani představit. I přesto to ve mně vyvolalo velmi silné emoce a bylo mi jí líto. Malá jedenáctiletá nevinná holčička, která si užívala dětství, milovala bruslení, chtěla být učitelkou, téměř ze dne na ten ztratila veškeré radosti, které jí život nabízel.

"Hana byla šťastná, dokud všechno nezničila válka."

S každým slovem tohoto neuvěřitelného příběhu, který oběhl svět z jedné moravské vesnice do Osvětimi, Japonska, Toronta a zpět, jsem opět zase o kus více chápala a prožila hrůzy druhé světové války.


"Jiří si náhle uvědomil, že jedno z Haniných přání se uskutečnilo. Stala se učitelkou. Díky ní, jejímu kufříku a celému příběhu se tisíce japonských dětí dověděly o hodnotách, které Jiří pokládal za nejdůležitější, o toleranci, úctě a soucitu."

Kniha je dle mého názoru velmi vhodná pro žáky základních škol, aby lépe pochopili utrpení Židů anebo pro učitele, kteří by z ní rádi předčítali při svých hodinách dějepisu, protože přesně jak řekla Fumiko: "…aby se to už nikdy neopakovalo."

"Proč musela zemřít?
Vím jen jediný důvod.
Byla Židovka."

LEVINE, Karen. Hanin kufřík: příběh dívky, která se nevrátila. Vyd. 2. Přeložil Dana MAKOVIČKOVÁ. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0521-0.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 slunecnyden slunecnyden | Web | 25. května 2018 v 18:02 | Reagovat

Určitě dobrý tip. Myslím, že je důležité navštěvovat s dětmi bývalé koncentrační tábory a povídat jim o válce. Bylo to hrozné, nelidské a nepředstavitelné, ale je důležité, aby se nezapomínalo...

2 Lucka Lucka | E-mail | Web | 30. května 2018 v 20:55 | Reagovat

Moc hezký tip, ono je dobré zajímat se o to, co bylo. A pokud je to navíc sepsáno v silném příběhu, pak to v člověku zůstane daleko víc. :-)

3 Robin Robin | Pátek v 14:02 | Reagovat

Viděla jste dokument https://gloria.tv/video/8F4T4nxGYBYF2UfNY7iGd8Zpk ? A vy mi na oplátku doporučte další knihy s tematikou holocaustu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama