Závěr letní školy

23. července 2018 v 18:04 | jsemucitelka |  Z deníku začínající učitelky
Poslední blok jsme trávili celý venku v přírodě společně s další zajímavou a inspirativní lektorkou psycholožkou. Učili jsme se za správný konec pochopit motivaci. Přesně po tomto sezení jsem prožila několik AHA momentů.

Forma motivačních rozhovorů mi vlastně ukázala, jak to ve skutečnosti je a jak se člověk jako učitel nebo člověk k někomu jinému chová. Představte si to, jako houpačku, vždycky když ji vidíte na hřišti, je jeden konec dole a druhý nahoře. Vy sedíte dole, dítě nahoře a čím víc na něj argumentujete a skládáte jednu cihlu za druhou, tím se on nemůže dostat dolů. Visí nohami nahoře a co asi cítí? Bezmoc, strach, chuť odejít, je bez pevné půdy pod nohami. Čím více je na jedné straně návodů, jak z toho ven, tím nemá protistrana energii to řešit. Takže když se na dítě, žáka sesypete s velkou množství problémů, on to nezačne řešit, ale udělá opak.

Jak je správné reagovat? Shodli jsme se na otevřených otázkách - dáváme mu tím prostor. Ukázat mu, že i my jsme třeba byli ve stejné situaci - vyjádříme mu tím podporu. Měl by mít na výběr z několika možností.

Upozaďte svoje ego, naslouchejte a pozorujte a hlavně nereagujte ukvapeně. Do rámečku jsem si taky dala větu: [Neměj ambice, že ho spasíš] .... někdy to prostě nejde.

Nikdy bychom dítě neměli kritizovat před skupinou a efektivněji se nám bude problém řešit z rohu stolu a ne každý na jenom konci. Můžete se pokusit přenést zodpovědnost za problém na něj a nabídnout společný zájem o vyřešení.

Hodně mě také bavily techniky jak zvládat svůj stres a jak s ním bojovat. Hodně jsem si uvědomovala věci a po celou dobu letní školy jsem se nenudila a opravdu jsem zažila ještě něco, co jsem nezažila. Práce s energiemi byla skvělá.

Jak mi dneska jeden člověk napsal, náhody neexistují, prostě to tam má být, tak přesně tak pociťuji tu "náhodu" že jsem se dostala k tomuto projektu. Týme, opravdu zvedám palce! Opět skvělé! Jako v květnu na Maltě.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 26. července 2018 v 16:31 | Reagovat

Jó, kritizovat dítě před celou třídou, zažila jsem spoustu takových sadistických učitelek... 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama